Úvod O nás Blog Fotogaléria Stiahnite si Hľadáme vedúcich a zdravotníkov Časté otázky Kontakt

Keď škola v prírode znamená rodinu

Môj príchod do CK Slniečko bol povedzme viac ako svižný a rovnako z rýchlika som staval svoju prvú školu v prírode. Keď vstupujete do novej práce, vašou prvotnou myšlienkou či snáď otázkou je: „Ako? Ako to robia iní? Ako to budem robiť ja? Ako byť v tom čo robím výnimočný?!“ S rovnakými otázkami som sa pohrával aj ja, keď som mal na prípravu svojej úvodnej „estrády“ necelý týždeň. Rozhodol som sa pre alternatívu „Rodina“ - robiť animačný program na ŠvP v rodinnom štýle. Vytvoril som teda vlastnú „rodinu“ zloženú z animátorov, ku ktorej sa pridávali pani učiteľky i deti, s ktorými sme v neustálom kontakte aj dávno po skončení ŠvP.

Z pohľadu animátora oceňujem na ŠvP to, že pri aktivitách s deťmi získavam okamžitú spätnú väzbu nielen od detí, ale aj od pedagógov, ktorých skúsenosti siahajú ďaleko pred moje vlastné. Školy v prírode vnímam ako začiatok svojej cesty, s nimi sezónu začínam i končím. Môžem povedať, že ide o gro mojej vlastnej práce s deťmi. Na ich základe tvorím letné tábory a vymýšľam s mojou „rodinou animátorov“ nové hry. Školy v prírode sú animačným programom dosť podobné letným táborom. Ale treba priznať, že pri ŠvP je naša zodpovednosť skrátená na 7 hodín denne. Aj tak ŠvP vnímam ako skvelú školu života. Veď kedy sa naučíme viac ako v praxi?

Všetci vieme, že strata akéhokoľvek člena rodiny je veľmi bolestivá. Rovnako je tomu aj u nás v animátorskom slniečkovskom tíme, keď nás niekto opustí kvôli tomu, že skončil vysokú školu a má už stálu prácu, alebo si založil svoju vlastnú rodinu ... a musíme hľadať za neho náhradu. Niektorí ľudia vravia o tíme ako o motore, kedy proste vymeníte náhradnú súčiastku a ide vám to lepšie. My v Slniečku si zakladáme na vzťahoch. Naša práca je dobrá vtedy, keď už sme natoľko zohratí, že nemusíme spolu namáhavo komunikovať, ale už z pohľadu vieme, čo a ako urobiť.

Ako teda vyzerajú naše školy v prírode? Animačný program zostavujeme na základe určitej „slniečkovskej“ predlohy, ale vieme byť dostatočne flexibilní a prispôsobiť ho na mieru konkrétnej škole. Z hľadiska animácie delíme deň na tri časti, ktoré sú oddelené len prestávkami na krátky oddych a na jedlo. Ako správni animátori musíme vtiahnuť deti do určitého pripraveného deja a takpovediac hrať s nimi pripravený scenár tak, aby sme na konci utierali detské slzičky šťastia do našich tričiek :-)

Ale aj tak tábory sú gro našej práce v pravom zmysle slova. Zodpovednosť máme v nich celých 24 hodín denne a teda nesmieme si dovoliť prešľapy. Osobne sa zameriavam na tábory akčného charakteru, kedy je pravidelný režim nesmierne dôležitý na to, aby sme vydržali „makať“ rovnako tvrdo každý deň a aby sme dali deťom všetko, čo je v nás. Dnes viem, že túto prácu skutočne milujem a rád by som sa jej venoval profesionálne celý život. Tábory sú pre mňa všetkým. Dnes už ako manažér jedného zo stredísk letných táborov aj niektoré témy táborov so svojim tímom navrhujem a tvorím - Misia Orava a Sunny ACTION. Tým dávam do stávky svoje meno a svoju prácu. A práve preto je pre mňa stále viac dôležité prekonávať to, čo som si sľúbil. Som Horčica a čo robím, robím rád pre vaše deti.Akceptujeme platbu:
Akceptujeme platbu
©1996-2024 CK Slniečko, spol. s r.o.
Všetky práva vyhradené.
Tel: +421 (0) 915 879 018, +421 (0) 32 652 19 11
E-mail: slniecko@ckslniecko.sk
Návštevníci od 7.1.2009:
Stránku vytvoril kreatívny tím
Lemon Lion - Reklama, Webové stránky, SEO